Извадихме от архивите няколко разработени преди време от нас теми, които днес са някакси актуални. Отново. С пълна сила. Подаряваме ви смисъла на представените
ПРИНЦИПИ НА КОНСТРУИРАНЕ НА СМЕШНОТО. ВИЦЪТ.
“Една основна характеристика на смешното е краткостта, защото най-добре отговаря на стихийността на смеха, на мигновената реакция на неочакван стимул. Ето защо се появява вицът – в него е въплътена самата същност на смешното; както и разновидностите на хумора, проявен там; също и словотворчеството като особена форма на интелектуален смях.
Кратката форма на вица най-ясно показва залегналото в основата му необичайно. Чрез прескачане, пропускане на свързващите моменти от разсъждението се засилва спонтанно дисонансът и неочакваното, проявено в края. Елементите във вица нямат пряка връзка помежду си, което е гарант за внезапността и изненадата.
Вицът по брилянтен начин показва силата на мисълта, концентрирана само в няколко изречения. Краткостта предизвиква логиката, подредбата на мисълта ни, размитите граници на познатите ни понятия. Вицът като особен поетичен вид има за свой основен принцип на конструиране играта с реда и логиката. Пример за това са следните вицове, имащи сходна структура:
1)
Пилот към пътниците:
“Дами и господа, моля без паника, ще кацнем принудително в океана! Хората, които могат да плуват, да застанат от дясно на пътеката, а на другите – благодаря, че използвахте нашата авиокомпания.”
2)
Сър Джон чете сутрешната преса на чаша чай и изведнъж забелязва, че е поместена негова снимка и кратко съобщение за собствената му смърт!
Веднага взима телефона и звъни на най-добрия си приятел:
– Джордж, как си? Чете ли сутрешния вестник?
– Да, Джон. Всъщност, от къде се обаждаш?
3)
Звъни телефон.
– Ало! – казва развълнуван женски глас, – двама младежи се опитват да се качат на балкона ми!
– Съжалявам, госпожо, тук не е полицейския участък, а пожарната.
– Именно! Стълбата на младежите е много къса!
Необичайната реакция, смесването на разнородното в отделните елементи е това, което предизвиква смеха на слушателите. Но хуморът не винаги има за свое следствие смешното. Разграничението е сходно на това между смеха и смешното. Когато границата с емоционалността и състраданието е много фина, тогава и смешното не винаги е резултатът на такъв вид хумор. Тънката линия между смеха и сълзите е истинско предизвикателство както за говорителя, така и за слушателя на вица. Крайните състояния са твърде близки едно до друго и когато хуморът атакува точно това пространство, на изпитание е цялата ни личност. Това е субективната страна на смешното. Или така нареченият “черен хумор”:
– Ало, Иван Петров вкъщи ли е?
– Все още е вкъщи, но вече изнесоха венците.”
И така, във ведро настроение ви оставяме да прекарате една по-забавна и цветна сряда…
Ad Squad 2011
Създаването на виц си е чисто изкуство – благодаря, че пътувахте с нашата компания, брутален
LikeLike